piątek, 28 marca 2014

Jak zarabiać więcej, czyli prosimy szefa o podwyżkę.



Któż z nas drodzy Państwo nie marzy o podwyżce? Utarło się, że pieniędzy nigdy dość. Jednak jak poprosić o to szefa, tak aby wybrana przez nas taktyka okazała się skuteczną. To właśnie chciałbym przedstawić Państwu w dzisiejszym tekście.

Od czego zacząć?

Zdobądź przewagę podczas rozmowy ze swoim szefem lub nowym pracodawcą. Jak? Staraj się zadawać jak najwięcej pytań. Dzięki temu przejmiesz kontrolę nad przebiegiem spotkania o pracę czy podwyżkę.

Pytania to skuteczna broń nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu poznasz potrzeby przeciwnika, jego opinie i oczekiwania. Pytania są też najlepszą metodą odpierania ataków i zarzutów. Podążaj poniższą drogą.


  1. Przedstaw korzyści. Jeśli chcesz przekonać rozmówcę do swojego argumentu czy rozwiązania, zastanów się, jakie korzyści może on z nich mieć. Potem dobierz pytania, np. "Jak pan myśli, ile rocznie tracicie, pracując metodą X? Chciałbym pokazać taką, która znacznie obniży ten koszt. Zechciałby pan posłuchać, jak to możliwe?

  1. Pytania precyzujące. Sprawdzają się, kiedy przełożony stosuje nieczyste metody: próbuje Cię zawstydzić czy podważyć kompetencje, stosując aluzje czy ogólniki. "Co dokładnie ma pan na myśli?", "Jakie argumenty za tym przemawiają?", "Czy ta uwaga dotyczy mnie osobiście? Jeśli tak, jak mógłbym skorygować moją pracę?"

  1. Pytania odzwierciedlające. Powtarzając jego słowa, przekonujesz go, że potrafisz słuchać. Wtedy masz go w garści. Np. "Widzę, że ta sytuacja musiała być bardzo stresująca", "Powiedział pan, że w tego rodzaju sytuacjach wykazujecie maksymalną mobilizację. Mogę się dowiedzieć, co wtedy robicie?"

  1. Pytania otwarte: kto, co, kiedy, gdzie, dlaczego, jak, który? Dają one rozmówcy iluzję, że kontroluje sytuację: sam decyduje, co odpowie. Pozwalasz mu się wygadać i zbierasz więcej informacji na jego temat. No i wychodzisz na zainteresowanego.

  1. Pytaniem na pytanie. Wyciągaj informacje, zamiast ich udzielać. Odpowiadasz: "Dobre pytanie. Zanim jednak zastanowię się nad nim, proszę powiedzieć, co jest największym wyzwaniem w tej pracy?"

6.     Pytanie o komentarz w trakcie rozmowy. Jest szczególnie wskazane, gdy przełożony biernie słucha Twojej wypowiedzi, np. "Jakie jest pana zdanie na ten temat?", "Co pan o tym myśli?"



Spróbujcie moi drodzy wizualizować sobie tę rozmowę, rozgrywać w myślach. Dzięki temu możesz być przygotowanym na każdą odpowiedź szefa. Sukces, jak w biznesie, nigdy nie jest gwarantowany. Jednak może tym razem się uda?

Tego sobie, jak i też wam życzę. A tymczasem miłego weekendu życzę moi drodzy :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz