poniedziałek, 14 marca 2016

Być efektywnym

            Efektywność pracownika zależy od wielu czynników. Aby osiągać wyniki na odpowiednim zadowalającym przełożonego poziomie podwładny musi dawać z siebie 100%. Od czego zależy więc efektywność. Doświadczenie jest tutaj jednym z kluczowych elementów. Posiadając odpowiednią wiedzę tematyczną oraz pewne umiejętności wynikające z doświadczenia zawodowego jesteśmy w stanie mniejszymi nakładami sił osiągaj takie same, a nawet lepsze wynik.

            Aby osiągnąć jak najlepsza wyniki pracy muszą być zapewnione odpowiednie warunki. Pracownik musi posiadać komfort pracy. Zapewnione powinno mu być odpowiednie stanowisko pracy oraz komfort psychiczny pracy. Nie można na rzucać pracownikom celów niemożliwych do zrealizowania, ponieważ w ten sposób zmniejsza się ich komfort psychiczny. W ten sposób tracą zapał i komfort psychiczny. Zaczynają wykonywać swoją pracę odruchowo. Przestaję się dla nich liczyć jakość, a stawiająca ilość. Ilość z punktu widzenia krótkoterminowego daję korzyści. Jednak patrząc przyszłościowo takie podejście pracownika powoduję zmniejszenie przychodów w długim okresie. Jakość wykonywanych usług spada, klienci reklamują towary i tracą zaufanie do firmy. Aby nie dopuścić do tego by jakość spadła należy zadbać o odpowiednie warunki pracy oraz motywację. Motywacja jest najważniejszym elementem. Przełożony powinien traktować każdego indywidualnie, a nie masowo jak by byli trybikiem w maszynie.

            W jaki sposób należy motywować pracownika? Zależy to od jego charakteru. Według teorii stworzonej przez Douglasa McGregora Można wyróżnić dwa podejścia i style zarządzania. Pierwsza z nich Teoria X tyczy się tego, że pracownicy są z reguły bardzo leniwi i nie przepadają za swoją pracą, bez odpowiedniego nadzoru nic nie zrobią. Druga z teorii czyli Y jest odwrotnością pierwszej. Pracownik angażuję się w swoją pracę. Pragnie coraz to nowych doznań i obowiązków. Chcą się cały czas rozwijać, praca przynosi im satysfakcję. Przełożony w tej teorii nie musi motywować pracowników do działania, ponieważ oni sami wychodzą z inicjatywą. Jedyne co leży w jego gestii to usuwanie pojawiających się przeszkód.

            Aby osiągnąć odpowiednie wyniki w pracy należy znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce i styl pracy. Pracodawca natomiast musi znaleźć narzędzia, które nie wywołają u podwładnego zniechęcenia do prac, a wywołają u niego motywację i chęć do pracy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz