piątek, 24 października 2014

Praca grupowa czyli dlaczego 2+2=5



Wiele osób wpisuje sobie w cv, jako jedną z zalet, umiejętność pracy w zespole. Zastanawialiście się kiedyś, na czym właściwie taka umiejętność polega i dlaczego jest ważna dla pracodawcy? Otóż zostało udowodnione, że ludzie pracujący w grupie osiągają wyznaczone cele dużo szybciej i sprawniej niż grupa tych samych ludzi pracujących indywidualnie. Głównym powodem tworzenia zespołów jest efekt synergii, czyli taka sytuacja, w której efekt generowany przez zespół jest większy niż suma efektów wygenerowanych przez jednostki (2+2=5). Ta „wartość dodana” wynika z połączenia wysiłków, wiedzy, umiejętności i doświadczenia pojedynczych osób. Praca zespołowa rozwija kreatywność i pozwala wypracować często niestandardowe rozwiązania.

Wydawać by się mogło, że praca w zespole nie jest niczym trudnym, jednak bardzo często sprawia ona dużo problemów. Jedną z podstaw działania pracy zespołowej jest wzajemne zaufanie. Bez tego zespół nie będzie osiągał dobrych rezultatów. Ludzie do pełnej współpracy potrzebują umiejętności i możliwości otwartej, szczerej rozmowy o własnych słabościach, błędach, czy obawach, w której będą mogli uzyskać również informacje zwrotne na temat własnych zachowań. Czy potrafimy na tyle otworzyć się przed innymi? Czy nie powstrzymuje nas obawa przed byciem osądzanym?

Osoby posiadające umiejętność pracy w zespole potrafią brać aktywny udział w różnego rodzaju dyskusjach, dzielić się otwarcie swoim zdaniem, nie bojąc się nie zgadzać z opiniami innych. Każda osoba w zespole musi mieć szansę wypowiedzenia się na dany temat. W ten sposób możliwe jest znalezienie najlepszych rozwiązań i podejmowanie najlepszych decyzji.

Bądźmy więc otwarci na pracę zespołową, uczmy się od siebie nawzajem. Każdy z nas jest inny i wnosi do zespołu inne wartości. Dzielmy się tą wiedzą, inspirujmy się wzajemnie, wspierajmy i próbujmy patrzeć na problemy z różnych punktów widzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz