wtorek, 20 maja 2014

Człowiek Kreatywny





W dzisiejszym świecie, w niemal każdym ogłoszeniu znajdujemy punkt „poszukujemy osób kreatywnych, samodzielnych, radzących sobie w różnych sytuacjach”. Jednak kto nas przygotowuje do radzenia sobie z problemem w sposób wychodzący poza schematy? Szkoła uczy rozwiązywania testów, matura musi być napisana pod klucz, nie liczy się dobra odpowiedź, liczy się to żeby  była ujęta według schematu. Najlepiej ni myśleć samemu i nie zgłębiać tematu tylko „wykuć” na pamięć regułki i powinno być dobrze…. Jednak co daje nam taka nauka w życiu, kiedy nie zawsze mamy podane 4 warianty odpowiedzi…

Istnieje jednak program edukacyjny kładący nacisk na rozwój twórczy oraz kreatywne podejście do problemów. Takim programem jest Odyseja Umysłu, którą mogę dokładnie opisać z perspektywy uczestnika, organizatora oraz od tego roku również trenera. W Odysei udział mogą wziąć dzieci od 4 roku życia po studentów. Zakładają drużynę złożoną z 7 członków, która prowadzi trener. Drużyna we wrześniu wybiera jeden z 5 problemów długoterminowych (do wyboru są zadania techniczne, teatralne, konstrukcyjne)który musi rozwiązać w jak najbardziej kreatywny sposób i następnie zaprezentować rozwiązanie na Finale Ogólnopolskim w marcu. Podczas konkursy drużyna dostaje do rozwiązania również zadanie spontaniczne, którego wcześniej nie zna, występują tu „spontany”  werbalne, manualne i manualno-werbalne. Podczas takiego zadania członkowie drużyny muszą np. odpowiedzieć twórczo na jakieś pytanie, mając minutę na myślenie i 3 minuty na udzielanie odpowiedzi, odpowiadają jedno po drugim, jeśli utknie jedna osoba – utknie cała drużyna. Pytaniem może być na przykład „kto pracuje w nocy?” i wtedy odpowiedź „policjant” jest odpowiedzią pospolitą, natomiast odpowiedź „Chińczycy według czasu środkowoeuropejskiego” jest odpowiedzią twórczą. Odpowiedzi muszą być logiczne, jednak wychodzące poza schematy, pozwalające pomyśleć i znaleźć mniej powszechne rozwiązanie – nie takie, które każdemu od razu przychodzi do głowy. Mamy przecież być twórczy, lepsi, wyróżniać się spośród tłumu jak to osiągnąć kiedy wszyscy jesteśmy uczeni tych samych schematów, w których istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź?

Program jest międzynarodowy, po krajowej edycji przychodzi czas na World Finals w USA. Jednak koszty wyjazdu, noclegu, wiz itp. Drużyna musi pokryć sama znajdując sponsorów, ponieważ program opiera się w całości na wolontariacie, od sędziów po organizatorów. Koszt udziału 7 członków drużyny plus trener to ok 40 000zł, jednak z doświadczenia wiem jak ciężko jest znaleźć sponsorów na taki cel. Mimo, że są to mistrzowie Polski w międzynarodowym konkursie kreatywności mogący reprezentować kraj podczas finałów światowych, żadna firma ani rząd nie chcą wspierać takiej młodzież. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nasze marzenia rozbiły się o „nie jesteście niepełnosprawni, żebyśmy Was finansowali”, „wspieramy tylko sportowców”. Niestety mimo, że każdy twierdzi, że po erze ludzi wykształconych nadeszła era ludzi kreatywnych, nikt nie chce wspierać rozwoju w tym kierunku, a o samym programie jest cicho w mediach, chociaż bierze w nim udział co roku coraz większa ilość drużyn (w 2014 -  493 zespoły), a polskie zespoły w Stanach zdobywają co roku złote medale.

Mimo słabego wsparcia ze strony szkół, uczelni, oraz wszelakich urzędów, zachęcam każdego do udziału w tym konkursie jako: trener, organizator, sędzia. Daje to niesamowite emocje, niezapomniane wrażenia i przede wszystkim to co dzieje się na konkursie mogę z całą pewnością nazwać magią. Jako osoba związana z odyseja od 2008 roku mogę śmiało powiedzieć, że jest to moja pasja i nie wyobrażam sobie roku bez Odysei Umysłu :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz