wtorek, 6 grudnia 2016

Umowa zlecenie – co zmieni się od stycznia?

Wg danych GUS, na podstawie umowy o zlecenie, pod koniec 2015 roku zatrudnionych było ok 2 miliony osób. Popularność „zleceniówek” czy też innych umów cywilnoprawnych wiązała się z mniejszymi wymaganiami dotyczącymi składek, które muszą opłacać pracodawcy. W roku 2016 nastąpiła zmiana przepisów, w związku z czym umowy o zlecenie objęte zostały obowiązkiem pobierania składki. Kolejne innowacje prawne nastąpią już od początku stycznia.

Podstawową nowością, będzie minimalna stawka godzinowa, która wyniesie 13 zł. Zmianą nie zostaną jednak objęte osoby, które miejsce pracy i czas jej wykonywania ustalają sami. Nowelizacja przepisów prawnych nie będzie dotyczyła również przedsiębiorców, którzy poprzez umowę o świadczenie usług, korzystają z pracy innych osób. Od 1 stycznia 2017 roku umowy powinny być tak konstruowane, aby stawka godzinowa brutto wyniosła minimalnie 13zł. Ta zwiększać będzie się proporcjonalnie do wzrostu stawki minimalnej wynagrodzenia.


Kolejna nowelizacja dotyczyć będzie wynagrodzenia. Od stycznia zleceniobiorca nie będzie mógł zrzec się prawa do wypłaty ani przenieść go na inną osobę, a jedyną akceptowaną przez prawo formą będzie wypłata pieniężna. Zmiany w prawie wiążą się z Ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i jej nowelą, która obejmie także umowy zlecenie. Przypomnijmy, że „zleceniówki” swoje źródło prawne mają w kodeksie cywilnym, inaczej niż umowy o pracę, które uregulowane są w kodeksie pracy.